Hvorfor en blog? | Bartendermagasinet™

Hvorfor en blog?

Af Michael Kjeldsen

I spørger måske jer selv, “hvorfor en blog på bartender.dk?“, og det er faktisk et ganske godt spørgsmål, som jeg vil gøre hvad jeg kan for at svare på her.

Strawberry Cocktails thumbnailJeg interesserer mig meget for mit fag, og mener også, at jeg har en masse viden, andre vil kunne drage nytte af. Desværre er det ikke rigtig lykkedes mig at finde den rette platform til at dele ud af mine erfaringer.

Da det lykkedes mig at erhverve domænet bartender.dk, gik jeg derfor i tænkeboks, for at finde ud af, hvordan jeg kunne gøre størst brug af det.

Det blev til nærværende blog, som jeg glæder mig til at udvikle, og jeg håber – gennem den – at kunne hjælpe andre med interesse for faget, samt forhåbentlig at få en masse respons, jeg selv kan lære noget af.
Derfor vil jeg i samme åndedrag opfordre jer læsere til at dele ud af jeres egen viden, hvor I finder det relevant.

Formatet faldt på en blog, da jeg i længere tid har fulgt fænomenet sådan lidt på sidelinjen. Jeg finder platformen meget fleksibel og brugervenlig, både fra en bloggers, men så sandelig også fra en læsers synspunkt, hvilket i mine øjne er ekstremt vigtigt. For hvad er idéen med af vidensdele, hvis der ikke er nogen der læser det, du skriver?

Hvad bloggen kommer til at indeholde

Nu sidder I måske og tænker: “Og hvad kommer bloggen så til at indeholde?“, og igen må jeg anerkende, at det er et godt spørgsmål.

Og svaret er i sin gennemsyrede enkelhed: Bar-stuff :-)

Ting, jeg har forestillet mig:

Jeg håber I vil bakke om om projektet, som jeg kører på frivilligt basis, og ser frem til en lærende og givende dialog,

Mvh
Michael

Relaterede artikler

  1. Bartender.dk – nu med blog!
  2. Om magasinet
  3. Hvad ønsker I jer? Julekalenderens låge 4
  4. Velkommen, nye læsere fra Blogmagasinet
  5. Ny i baren: At overleve den første vagt
billede af brev

UPDATE: Hvis du fandt denne artikel interessant, kan du med fordel tilmelde dig vores mailingliste, hvor du får en email, hver gang der er nyt indhold herinde.
Du kan også finde vores RSS-feed her.

Begge dele er 100% gratis (og super nemme) at bruge.

Din email-adresse:

Gratis kursus i vinsmagning

Lær at smage på vin og få større fornøjelse af den. Få mini-kursus via e-mail om vinsmagningens 5 S'er.
Tilmeld dig nedenfor:

Navn:*

E-mail:*

Flere artikler

Comments

Leave a Reply




Bliv din egen bartender

Bar-shoppen.dk - bliv din egen bartender

Gratis blog

Partnere

Årets sommerdrink: Mojito

Årets sommerdrink ifølge Bartendermagasinets læsere: Mojito

Record Users, Replay Movies, See Heatmaps of Website Behavior
Feedback Form