Danmark har et klima, der er særligt velegnet til frugt og bær – og det har i de seneste år sat gang i en ny bølge af vinproduktion baseret på danske råvarer. Flere producenter har for alvor fået frugt på flaske til at skinne, og kvaliteten er i dag så høj, at dansk frugtvin vækker opmærksomhed langt uden for landets grænser.
Søndag den 31. maj kl. 11–18 kan du opleve det hele samlet ét sted, når Frugtvinsmessen løber af stablen på smukke Frederiksdal Gods.
Smag dansk frugtvin i topklasse
På messen kan du møde nogle af landets dygtigste frugtvinsproducenter, der skænker ud af deres vine dagen igennem. Det er en unik mulighed for at smage bredden og kreativiteten i dansk frugtvin – direkte fra producenterne selv.
Ud over vinoplevelserne byder dagen på traktorture til godsets kirsebærplantager, åbne demonstrationskøkkener, gastronomiske indslag, foredrag og mulighed for at købe gamle og sjældne danske frugttræer med hjem til haven.
Der er naturligvis også sørget for mad og drikke – uanset om du medbringer madkurv eller foretrækker at gå på opdagelse blandt boderne.
Mad, frugtvin og masser af oplevelser
I demonstrationskøkkenerne bliver der lavet mad med fokus på dansk frugtvin. Kogekone og kogebogsforfatter Nethe Plenge tilbereder vildt, mens Helle Rimmer, kendt fra Den Store Bagedyst, bager kager og deler ud af sine desserttips.
Derudover kan du opleve kirsebærvinsproducent, kok og bagedystdommer Jan Friis Mikkelsen, der sammen med komiker og passioneret amatørgastronom Simon Jul griller og hygger dagen igennem.
Er sulten større, serverer Oreby Kro braiserede svinekæber, Coffee Collective står for kaffen, og Cake a Lot har bagt kager – naturligvis med frugtvin som ingrediens. Som prikken over i’et er den legendariske John’s Hotdog Deli rykket ind med gourmetpølser og frugtvin-inspireret topping.
For hele familien byder dagen også på ponyture, hestevognskørsel i parken, foredrag om frugtvin og guidede traktorture i pendulfart mellem plantagerne og festpladsen.
Producenter og praktisk info
Blandt de deltagende producenter finder du blandt andet:
- Cold Hand Winery
- Rosenbæk Vin
- Nyholmgaard Vin
- Jyderødsgård Vin
- Vinhuset Kvist & Vitus
- Horn Cider
- Pomona Cider
- Kærnegaarden
- Strynø Frugthave
- Nordhavns Eddikebryggeri
- Frederiksdal Kirsebærvin
Derudover har Blomstergården ved Viborg medbragt et udvalg af unikke og historiske danske frugttræer til salg.
Billetter:
100 kr. ved forudkøb på www.billetten.dk
120 kr. i døren
Adresse:
Frederiksdal Gods
Frederiksdalsvej 30
4912 Harpelunde

