Måned: november 2013

  • Juletiden nærmer sig = Aquavit skal der til!

    Juletiden nærmer sig = Aquavit skal der til!

    Julen står for døren, før end vi aner det, og med den følger de mange traditionsrige julefrokoster. En af danskernes foretrukne traditioner til julefrokosten er silden med en god aquavit. Fra vores svenske naboer kan sildemaden nu komplimenteres af både en Original og en Klar variant af økologisk aquavit fra O.P. Anderson.

    Traditionen tro samles vi i december måned med familie, venner og kollegaer om det store julefrokostbord. Og en god aquavit er i den sammenhæng ikke til at komme uden om, hvis juletraditionerne skal holdes i hævd. Ingen sild og rejemad uden en ordentlig snaps.

    Se også: Prøv et cocktailkursus

    Svenske O.P. Anderson er bedst kendt for den originale kryddersnaps, som i mange år har været populær blandt kvalitetsbevidste aquavitnydere i Danmark. O.P. Anderson Original har siden 1891 været velkendt for sin hemmelige og runde krydderblanding med noter af kommen, anis og fennikel. Efter at have tronet i mere end hundrede år kom den nye variant O.P. Anderson til verden. Den klare lillebror er baseret på samme krydderblanding som sin storebror, men har fået et frisk pift med toner af dild og citronskal.

    O.P. Anderson Klar går især godt til havets retter, og er derfor perfekt til karrysild eller en god røget laks. Den originale udgave kan også med fordel nydes til havets retter, herunder især krydret sild. Den går samtidigt, på grund af den lidt tungere og klare smag af spidskommen, godt til grillet kød, den klassiske leverpostej med bacon samt pølser med masser af smag.

    Om man er til et strejf af dild og citron eller ej, er op til den enkelte, men der er nu mulighed for at finde en snaps til enhver smag fra O.P. Anderson på dette års julefrokostbord.

    Omhu og kvalitet i højsæde
    Svenskerne har siden 1891 kælet for deres nationalaquavit O.P. Anderson, der får lov at lagre 8 måneder på egetræsfade for at opnå en god balance og blødhed. Når den er færdiglagret, hældes den på flasker, der med sine grønne og røde farver vil pynte flot på ethvert julebord.

    O. P. Anderson originalO. P. Anderson klar

  • Danmarks bedste bartender skal findes

    Danmarks bedste bartender skal findes

    På tirsdag d. 19. november samles bartendereliten på Strøm Bar i København. I den første af to kvalifikationsrunder skal de dyste om de eftertragtede pladser i en ny nordisk finale i bartenderkonkurrencen Diageo World Class.

     

    I næste uge skydes en ny sæson i gang i verdens største og mest prestigefyldte bartenderkonkurrence Diageo World Class.

    Den populære cocktailbar Strøm danner således rammen om den danske kvalifikationsrunde nummer et. Her står 16 bartendere klar med deres udstyr til at dyste om de første af fem pladser i den nordiske finale i konkurrencen, som kaldes bartendernes VM.

    Her sidder de kyndige cocktail-eksperter Max La Rocca og Daniel Dove klar til at bedømme deltagerne ud fra en række forskellige kriterier. Det er nemlig ikke kun indholdet i glasset, der afgør, hvem der går videre. Bartenderne bedømmes i lige så høj grad på deres teknik, kreativitet, showmanship og ikke mindst på, hvem der kan holde nerverne i ro, når presset hviler på deres skuldre.

    Se også: Prøv et cocktailkursus

    Ny nordisk finale

    Som noget nyt i det sjette konkurrenceår i Diageo World Class, samles de bedste bartendere fra Danmark, Sverige og Norge i en fælles nordisk finale. Den afholdes til juni, hvor ti bartendere fra hvert af de tre lande kæmper mod deres landsmænd om én svensk, én dansk samt én norsk plads i den globale finale. Den afholdes til juli i luksuriøse omgivelser på en endnu ukendt location.

     

    Udover direkte adgang til finalen, er der yderligere hæder på spil for en af de tre nordiske bartendere. Dagens bedste finalist kåres med titlen ’Bartender of the Nordics’ og kan dermed sende et stærkt signal til sine udenlandske bartenderkolleger forud for den globale finale.

    PRAKTISK INFORMATION:

    Venue:

    STRØM

    Niels Hemmingsens Gade 32

    Gråbrødre Torv

    1153 København

     

    Program for burst 1 d. 19.11.2013:

    11.15 – 12.00

    Velkomst ved Diageo

    Information om World Class – visning af 2 videoer

    Præsentation af brands

    12.00 – 13.00

    Præsentation ved Max La Rocca

    13.00 – 14.00

    Frokost for deltagerne

    14.00 – 18.00

    Konkurrence

    Danske burst 1-deltagere i vilkårlig rækkefølge:

     

    • Simon Tolsgaard
    • Daniel Lundberg
    • Kasper Riewe Henriksen
    • Nicolas Skovgaard
    • René Hedeland Larsen
    • David G. Nielsen
    • Soren Krogh Soerensen
    • Anders Arnfred
    • Nikolaj  Brøndsted
    • Stefano Censi
    • Rasmus Juul
    • Martin Johansen
    • Anders Henze-Pedersen
    • Hardeep Rehal
    • Mikkel Stern-Peltz
    • Andreas Maretti

     

    Dommerpanelet

    Max La Rocca, europæisk Diageo World Class-ambassadør

    Daniel Dove, britisk brandambassadør for Zacapa

  • Mocktails er et voksende fænomen!

    Mocktails er et voksende fænomen!

    Et ny trend er for alvor begyndt at få sin fodfæste i det danske natteliv og samfund. Mocktails eller “alkoholfrie cocktails” er for alvor begyndt at sprede sig i danskernes bevidst hed. Før hen i tiden når man tænkte på en alkoholfrie drink, tænkte man på rom og cola, uden rom. Eller en “virgin sex on the beach”.

    De seneste år har flere og flere myndigheder opdaget at en alkoholfrie drink er mere en det, at man bare fjerner alkohollen fra en allerede eksisterende drink, men at “Mocktailen” skal ses på sammme måde som en Cocktail. Man kreerer noget lækker ud fra de ingredienser man benytter og giver gæsten samme smags og duft oplevelse du ville forvente hos en rigtig Cocktail.

    Rådet for større færdelssikkerhed, Aka SikkerTrafik her de seneste år udvidet deres alkoholfrie afdeling og tidl. lavet lækre Alkoholfrie drinks og afholdte endda sidste år DM i alkoholfrie drinks. Nu har de i samarbejde med ZLH lavet nogle lækre Mocktail videoer.

    Skal du have gæster på besøg, så anbefaler vi bl.a. at du fortryller dine gæster med disse to læskre Mocktails.

    Ginger Colada:
    1 cm frisk ingefær
    3 cl Kokoscreme
    1 cl limesaft
    10 cl Æblejuice
    Isterninger

    Skær ingefæren i små stykker og kom i dit shaker glas. Tilsæt limesaften og muddle nu kraftigt, så saften fra ingefæren bliver frigjort. Tilsæt nu is, kokoskreme og æblejuice. Shake Kraftigt! og stir over i at highball glas.

    Velbekomme!

     

    Se også: Prøv et cocktailkursus

    Vampyrblod er en rigtig Halloween Mocktail, som smager skønt og kan drikkes af gamle som unge. Opskriften indeholde granatæble, vindruer, blodappelsin og ginger ale sodavand.

    Vampyr blod:
    ½ Granatæble
    4-6 Vindruer
    1,5 cl Blodappelsinjuice (findes bl.a. I netto, aldi m.fl.)
    Top med Ginger Ale sodavand